Miasta partnerskie Miasta Szczecin


Berlin Friedrichshain-Kreuzberg, Niemcy

Berlin Friedrichshain – Kreuzberg

Powierzchnia: 20,16 km2
Liczba mieszkańców: 270.000
Burmistrz: Monika Herrmann (Bündnis 90 / Grüne)

Osoba do kontaktów:  Urban Aykal
e-mail: Urban.Aykal@ba-fk.berlin.de  
Internet: www.berlin.de/ba-friedrichshain-kreuzberg/

 

Friedrichshain – Kreuzberg to jedna z 12 dzielnic Berlina, powstała w 2001 roku w wyniku reformy administracyjnej z połączenia dwóch dzielnic: Friedrichshain (dawniej Berlin Wschodni) i Kreuzberg (dawniej Berlin Zachodni). Największą atrakcją architektoniczną tej dzielnicy jest zabytkowy most Oberbaumbrücke z 1892 roku (foto), łączący wschodni i zachodni brzeg Szprewy, a tym samym obie części składowe dzisiejszej dzielnicy. Stanowi on również symbol połączenia wschodniej i zachodniej części Berlina. Ze względu na liczne narodowości zamieszkujące Kreuzberg, dzielnica ma multikulturalny i alternatywny charakter, przyciągający zarówno artystów jak i turystów. Po upadku muru dzielnica znalazła się w geograficznym centrum zjednoczonego Berlina, co wzbogaciło tę część miasta o nowe akcenty w postaci eleganckich restauracji i barów.

Do turystycznych atrakcji dzielnicy obok wspomnianego wyżej mostu należą także m.in. Muzeum Żydowskie przy Lindenstraße, East Side Gallery przy Oberbaumbrücke i Ostbahnof – czyli kopia fragmentu muru berlińskiego pokryta malowidłami międzynarodowych artystów, oraz położona w jej pobliżu nowoczesna hala widowiskowo-sportowa O2 World na 17.000 widzów.

Miasta partnerskie:

• San Rafael del Sur, Nikaragua (od 1986)
• Qiryat Yam, Izrael (od 1990)
• Szczecin, Polska (od 1996)
• Kadiköy (dzielnica Stambułu), Turcja (od 1996)
• Oborischte (dzielnica Sofii), Bułgaria (od 1999)

Współpraca z dzielnicą Berlina Friedrichshain-Kreuzberg odbywa się z jednej strony na płaszczyźnie administracji, a z drugiej strony na płaszczyźnie organizacji pozarządowych. Ze strony Berlina taka organizacją jest przede wszystkim utworzone w 1997 roku stowarzyszenie Städtepartner Stettin, współpracujące głównie z Radami Osiedli Turzyn i Skolwin oraz z instytucjami kultury i stowarzyszeniami o charakterze społeczno-edukacyjnym.

Lista załączników:
umowa partnerska - Berlin Friedrichshain-Kreuzberg 
umowa partnerska - Berlin Friedrichshain-Kreuzberg