Atrakcje Dni Morza 2008

Żaglowce

Dar Młodzieży (Polska), Mercedes (Holandia), Loth Loriën (Holandia), Brabander (Litwa) po rocznej nieobecności znów przypływają do Szczecina. Jednostki staną przy szczecińskich nabrzeżach Wałów Chrobrego, dla mieszkańców i turystów otwarte zostaną wszystkie pokłady.

Oldtimery

Jednostki zbudowane przed 1950 rokiem, o tradycyjnym ożaglowaniu oraz motorowe - oryginalne lub zbudowane na elementach dawnej jednostki, w przeszłości używane do pracy. A więc jachty  – niezależnie od ich wieku, nie uważa się za oldtimery.
Dzisiaj w Amsterdamie, Breście, Kiel, Rostoku czy Stralsundzie – na kilkuset europejskich imprezach żeglarskich, spotyka się co roku kilka tysięcy oldtimerów. W Polsce jest ich – kilka.

Szczecińskie zloty oldtimerów pomyślane zostały jako kolejne kroki przygotowań do finału The Tall Ships’ Races 2007r. Od 2005r. w każdy drugi weekend czerwca spotyka się na Wałach Chrobrego i Łasztowni coraz więcej oldtimerów z Niemiec, Holandii i Polski. Wybrany termin pozwolił na umieszczenie imprezy w europejskim kalendarzu żeglarskich wydarzeń.
Zlot Oldtimerów w Szczecinie ma swój standard, na który składają się: żeglarska biesiada, zawody sportowe dla załóg, nawiązujące do gier i zabaw marynarskich (walki na bomie, przeciąganie liny, itp.) parada załóg na lądzie oraz jednostek pod żaglami na Odrze.
Imprezę szczecińską, spośród podobnych w Europie, wyróżniają rejsy oldtimerami dla młodzieży, w czasie których odbywają się warsztaty marynistyczne: koncert i nauka szant, węzłów, konkursy o tematyce morskiej.

IV Zlot Oldtimerów

Do Szczecina przypłynie blisko 30 klasycznych jednostek.
ORP Kraków ,okręt Marynarki Wojennej, Bryza H, Zjawa IV, Ark, Polski Len, Kuna, Greif, Infanta Marina, Vorpommern, Nordstern, Paula, Annegret, Norge, Amanda, Armco, Felix D. Gl., Immanuel, Światowit, Zryw, Magnolia, Ranna, Jonas

 

Szczecin Friendly Port

Podczas Dni Morza 2007 czy Zlotu Żaglowców The Tall Ship’ s Races Szczecin i jego mieszkańcy zdali egzamin z gościnności. 

W ocenie kapitanów i armatorów jednostek goszczących w szczecińskim porcie oferta miasta jest atrakcyjna. Idąc zatem śladem wielu portów zagranicznych Szczecin przystępuje do programu „Przyjazny Port” .

Program jest pakietem usług skierowanych do armatorów żaglowców i jednostek historycznych oferowany w trakcie zawinięcia do Szczecina i finansowany z budżetu Miasta – mówi Jerzy Raducha, kierownik Biura ds. Morskich UM.  Oznacza to, że miasto pokrywa  część opłat, jakie jednostki  muszą ponieść, przypływając do Szczecina, czyli m.in.   opłaty portowe, dostawa prądu, wody, odbiór śmieci itp. – dodaje.

Przypłynięcie żaglowców czy innych jednostek do Szczecina nie tylko zwiększy atrakcyjność miasta, ale będzie także doskonałą okazją do kontaktu szczecińskiej młodzieży uczestniczącej w programie edukacji morskiej z członkami załóg. Jedną z zasad programu będzie bowiem udostępnienie pokładów jednostek do zwiedzania oraz przeprowadzenia zajęć dla młodzieży o historii jednostki, tradycjach morskich itp.

Uchwała umożliwiająca  wprowadzenie  programu „Szczecin- Przyjazny Port” będzie tematem obrad podczas najbliższej, czerwcowej sesji Rady Miasta, a wysokość środków na realizację programu będzie ustalana co roku w ramach budżetu Miasta - mówi J. Raducha.    

Sztuczne ognie w konkursie

I Międzynarodowy Festiwal Fajerwerków to nowość  tegorocznych Dni Morza. 

Widowiska pirotechniczne z podkładem muzycznym, które  przedstawią firmy z Niemiec,  Kanady i Włoch oceni profesjonalne jury. Każda z firm oceniana będzie  pod względem doboru fajerwerków (kolor, łączenia w kompozycje , efekty), harmonii stosowanych efektów (synchronizacja z muzyką, emocjonalność) , tempa pokazu, wykorzystania tła muzycznego oraz skali pokazu (wykorzystanie ilości ładunków pirotechnicznych). 

Pokazy konkursowe rozpocznie w piątek 13 czerwca, późnym wieczorem, firma Ernst Rohr Fireworks z Niemiec. Pierwszy pokaz tej firmy odbył się w 1947 roku . Ernst Rohr Fireworks uczestniczył  m.in. w festiwalach fajerwerków w Japonii, Francji, Wielkiej Brytanii, Danii, Szwecji czy Holandii. Sami są organizatorami festiwalu w Hanowerze. Firma wykonywała  pokaz na otwarcie Mistrzostw świata w piłce nożnej (Niemcy 2006), powitanie Nowego Roku przy Bramie Brandenburskiej , zdobyli pierwsze miejsce na Mistrzostwach Świata w pokazach pirotechnicznych w Soldem (Austria).
Jako druga firma w konkursie wystąpi tego samego dnia Apogee Fireworks  z  Kanady. Kilkunastoletnie doświadczenie jednego z największych pasjonatów sztuki pirotechnicznej Alaina Carbonneau, założyciela   Apogea Fireworks, przyniosło efekty. Dziś firma  jest organizatorem międzynarodowych pokazów, znanych w całym świecie, jak „Casino du Lac- Leamy Sound of Ligot” w Gatineau(Kanada) oraz Globalfest w kanadyjskim Calgary. Oba wydarzenia przyciągają najlepsze firmy pirotechniczne na świecie.
Ostatnią firma uczestniczącą w konkursie  (14 czerwca, w sobotę) jest  Parente Fireworks z Włoch. Datę założenia firmy szacuje się na koniec XIX wieku, kiedy Romualdo Parente swoją pasją do fajerwerków postanowił obdarować innych i założył firmę w swoim rodzinnym  miasteczku w południowo- wschodnich Włoszech. Pierwsza fabryka powstała na początku 1900 roku r dzięki pracy Romualdo i jego siedmiu synów. Dziś firma posiada kilkanaście budynków przeznaczonych na sprzęt i samochody, 20 laboratoriów i 16 magazynów dostosowanych do wymogów związanych z przechowywaniem materiałów wybuchowych. Firma Parente wykonuje największe pokazy na całym świecie m.in. w Hiszpanii, Francji, Meksyku, Japonii. Sami są organizatorami festiwalu fajerwerków we Włoszech.
Podczas I Międzynarodowego Festiwalu Fajerwerków w Szczecinie poza konkursem wystąpi polska firma SUREX   z Bielska- Białej , która zajmuje się projektowaniem organizowaniem,  i wykonaniem niekonwencjonalnych rozwiązań pokazów pirotechnicznych połączonych również z laserem. Radiowy system elektronicznego sterowania odpalaniem ładunków oraz odpowiednie dobranie efektów pirotechnicznych, zgranych z muzyką, pozwala na wykonanie pokazu, który nie jest ograniczony jedynie do "suchego" odpalania, ale będzie miał charakter spektaklu artystycznego.
Pokaz firmy SUREX oraz wręczenie nagród uczestnikom I Międzynarodowego Festiwalu Fajerwerków  zakończy tegoroczne Dni Morza. 

Rzeźba z piasku

Na Łasztowi już od wczesnych godzin porannych można będzie przyglądać się powstawaniu  piaskowej kopii dawnego pomnika SEDINY, o wymiarach ok. 5,5 m wysokości x 7 m długości. x 4,5 m szerokości, udekorowanej detalami i atrybutami morskimi. Pomnik w pełnej krasie zostanie  ukończony w niedzielne popołudnie.  
Jednocześnie obok będą odbywały się warsztaty rzeźbienia w piasku dla dzieci i dorosłych o tematyce "Zwierzęta morskie"– chętnych do udziału w warsztatach zapraszamy w piątek godz. 18.00 i  sobotę 12.00 i 17.00 oraz niedzielę o godz. 13.00.  
Dla najmłodszych przygotowana będzie olbrzymich rozmiarów piaskownica, gdzie pod okiem dorosłych, będą mogły oddać się zabawom. 

Parada Morska

14 czerwca o godz. 17.00  przez Wały Chrobrego przemaszeruje ponad 200 osób, tworząc barwny korowód  grup prezentujących fantazyjne instalacje przestrzenne lub inne kreacje, nawiązujące do miasta, jego położenia nad Odrą i bliskości. Paradę tworzą reprezentacje przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych, uczelni wyższych ze Szczecina i regionu. Tematem przewodnim Parady Morskiej jest woda i jej związek ze Szczecinem, a jej celem pokazanie talentów i umiejętności mieszkańców naszego miasta i regionu oraz wspólna zabawa. Pomysłowość młodych uczestników,  poczucie humoru i nieograniczona wyobraźnia stworzy niezapomniane widowisko pełne kolorowych strojów, muzyki i tańca. Parada to równocześnie konkurs – najlepsza grupa otrzyma atrakcyjną nagrodę! http://mts.pl/index.php?id=1143

Letnia Szkoła Tańca

Nauka salsy „pod gwiazdami”- po raz pierwszy podczas Dni Morza  każdy,  kto przybędzie w piątkowy i w niedzielny wieczór pod scenę przy Urzędzie Celnym (Łasztownia) będzie miał okazję poćwiczyć salsę i zatańczyć ją wraz z innymi.  Mamy nadzieję pobić rekord w ilości osób wspólnie pląsających w rytmie salsy. Zapraszamy 13 i 15 czerwca,  w godzinach 19.00-20.00. Naukę salsy  prowadzi Studio Tańca Salsaluna - pierwsza w Szczecinie szkoła salsy.
http://www.mts.pl/index.php?id=1199

Aleja Artystów

W czasie Dni Morza Bulwar Piastowski,  tuż nad Odrą zamieni się w Aleję Artystów, gdzie pracę swe i talent pokażą malarze obrazów na płótnie i na szkle, rysownicy, rzeźbiarze, metaloplastycy, koronkarki, hafciarki, czy też twórcy ceramiki i sztuki użytkowej. Na miejscu prowadzona będzie również sprzedaż artystycznych wyrobów.
http://mts.pl/index.php?id=1183

Wesołe miasteczka 

Po obu stronach Odry wesołe miasteczka oferować będą atrakcje dla starszych i młodszych, w tym roku nowością będzie wodna ślizgawka.  Dodatkowo  place z dmuchanymi zabawkami, animatorami zabaw dla dzieci, interaktywnymi wystawami i prezentacjami oraz wielka piaskownica. Nie zabraknie  koła młyńskiego o średnicy 50 m, które już wpisało się w krajobraz Dni Morza.

Jarmark Morski 

To głównie stoiska z pamiątkami i rękodziełem, gadżetami marynistycznymi, wyrobami regionalnymi. Handlowcy, artyści,  rzemieślnicy, prezentować będą  różnorodną biżuterię, zabawki, pamiątki, upominki i wiele innych drobiazgów. W części gastronomicznej: restauracje wielkopowierzchniowe, punkty małej gastronomii – letnie ogródki na wolnym powietrzu. Dla kibiców – tawerna piłkarska na pobliskim Placu  Mickiewicza z transmisjami meczów na żywo.
http://mts.pl/index.php?id=1024

II Dni Techniki Kolejowej

Organizatorzy zapewniają wiele atrakcji, między innymi:
wyścigi drezyn kolejowych, przejazd szynobusem na most zwodzony w Podjuchach, pokazy sprawności grup operacyjno-interwencyjnych Straży Ochrony Koleji, zwiedzanie schronu przeciwlotniczego, zwiedzanie lokomotywowni i izby pamięci kolejowej, wystawa lokomotyw, wagonów i maszyn kolejowych
Więcej informacji

Zwiedzaj miasto zabytkowym tramwajem

Podczas tegorocznych Dni Morza, Urząd Miasta Szczecin zaprasza Państwa na przejażdżkę wyjątkowym, zabytkowym tramwajem, który kursować będzie w dniach 14-15.06.2008r.
Po raz pierwszy tramwaj ten pojawił się podczas ubiegłorocznych Regat The Tall Ships’ Races 2007 i cieszył się ogromną popularnością.
Dlatego też organizator imprezy zaplanował ponownie dla Państwa tę ciekawą atrakcję – możliwość bezpłatnego zwiedzania Miasta z przewodnikiem.