Informacje ogólne o nagrodzie


Ambasador Szczecina


Honorowy tytuł „Ambasador Szczecina” ustanowiony został w celu wyróżnienia osób, grup osób których osiągnięcia przyczyniają się do budowania pozytywnego wizerunku Szczecina w kraju i za granicą. Przewiduje się możliwość przyznania prawa posługiwania się tytułem „Ambasador Szczecina” instytucjom, obiektom ruchomym (pojazdy, statki, żaglowce, itp.), których działalność i wizerunek promuje Szczecin

W skład Kapituły powołani zostają:
Zastępca Prezydenta Miasta odpowiedzialny za sprawy oświaty, społeczne, kultury i sportu,
Poprzedni Prezydenci Miasta Szczecin,
przedstawiciele szczecińskich mass - mediów,
przedstawiciel Kolegium Rektorów Szkół Wyższych Województwa zachodniopomorskiego,
przedstawiciel Prezydenckiej Rady Kultury,
Dyrektor Biura Prezydenta Miasta,
Dyrektor Biura Komunikacji Społecznej i Marketingowej,
Dyrektor Wydziału Kultury,
Dyrektor Wydziału Sportu,
Laureacji poprzedniej edycji,
Trzej mieszkańcy Szczecin wyłonieni w drodze konkursu.

Do zgłaszania kandydatur do honorowego tytułu "Ambasador Szczecina" uprawnieni są: radni Rady Miasta Szczecin, instytucje publiczne, organizacje pożytku publicznego, związki i stowarzyszenia twórcze oraz zawodowe, przedsiębiorcy, pełnoletnie osoby fizyczne z wyłączeniem członków Kapituły. Termin zgłaszania kandydatur upływa z dniam 31 maja każdego roku.

Ceremonia nadania honorowego tytułu "Ambasador Szczecina" odbywa się podczas uroczystej sesji Rady Miasta Szczecin z okazji obchodów rocznicy ustanowienia polskiej administracji w Szczecinie. Honorowy tytuł "Ambasador Szczecina" nadany zostaje dożywotnio.  Laureat otrzymuje okolicznościowy dyplom oraz pamiątkową tabliczkę.

 

Laureaci honorowego tytułu "Ambasador Szczecina" 2010

Pani prof. Inga Iwasiów – rodowita szczecinianka, pisarka, krytyczka literacka i profesor literaturoznawstwa. Pani Profesor od 1999 roku pełni funkcję redaktor naczelnej Szczecińskiego Dwumiesięcznika Kulturalnego „Pogranicze”.
Pani Profesor ukończyła polonistykę na Uniwersytecie Szczecińskim i tu również się doktoryzowała. Habilitowała się na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.Pierwszym zajęciem prof. Ingi Iwasiów jest akademickie badanie literatury. Z tych zainteresowań powstało kilka książek z zakresu literaturoznawstwa i krytyki literackiej. Jest autorką rozpraw i esejów inspirowanych feminizmem oraz teorią gender, a takżeautorką wierszy, opowiadań i tomików poetyckich. Pani Profesor publikowała m.in. na łamach: "Kresów", "Nowych książek", "Tekstów drugich", "FA-artu", "Borussi", "Pamiętnika Literackiego". W 2009 r. Prof. Inga Iwasiów nominowana była do prestiżowych literackich nagród polskich i europejskich (Nike, Nagroda Miasta Gdynia, Cogito, Angelus). Osobiście i zawodowo zaangażowana jest w życie intelektualne i kulturalne Szczecina.

Pan Roman Czejarek – szczecinianin, absolwent LO nr 5 oraz Politechniki Szczecińskiej.Z zawodu dziennikarz, prezenter i publicysta. Z zamiłowania autor humorystycznych opowiadań, pasjonat - kolekcjoner starych zdjęć i pocztówek o Szczecinie. Pan Roman Czejarek jest cenioną i poważaną postacią w środowisku miłośników historii Szczecina. Autor m.in.: „Szczecińskich czterofajkowców”, „Szczecin na starych pocztówkach”, „Szczecin przełomu wieków XIX/XX”, „Szczecin i okolice w obiektywie Maksa Dreblowa”. Jest również współtwórcą jednej z najbardziej rozpoznawalnych audycji radiowych „Lato z radiem”.

Uroczyste nadanie honorowego tytułu "Ambasador Szczecina" 2010 odbyło się podczas uroczystej sesji Rady Miasta w dniu 5 lipca 2010 r.

Laureaci honorowego tytułu "Ambasador Szczecina" 2011

Kpt. ż. w. Wojciech Jacobson -  jeden z najbardziej doświadczonych polskich kapitanów jachtowych, ma w swoim dorobku wiele sukcesów regatowych i ponad 260 tysięcy mil morskich które przepłynął po morzach całego świata. Do najważniejszych należą rejsy wokółziemskie i opłynięcie obu kontynentów amerykańskich, z pierwszym w świecie pokonaniem Przejścia Północno-Zachodniego z zachodu na wschód. Nie są mu również obce wody Przylądka Horn czy Cieśniny Magellana. Jest zasłużonym działaczem JK AZS. Jako wybitny popularyzator żeglarstwa, członek licznych komisji i kapituł nagród żeglarskich był wielokrotnie nagradzany i wyróżniany między innymi krajowym"Srebrnym Sekstantem" (dwukrotnie), "Conradem 2009" oraz Wielkim Toporem Kaperskim Bractwa Wybrzeża, a także w 1998 r. kanadyjską nagrodą Derek Zavitz Memorial Award. 

Marta Kozakowska - Kuźnicka i Andrzej Kuźnicki - prowadzone przez Państwa Martę i Andrzeja Kuźnickich Studio Tańca Shock Dance powstało w 1998 roku i od tego czasu jest zrzeszone w Polskiej Federacji Tańca oraz International Dance Organization. Od samego początku tancerze Studia promują miasto Szczecin odnosząc sukcesy w kraju i za granicą. Corocznie od 1999 roku kwalifikują się do kadry Polski na Mistrzostwa Europy i Świata, gdzie w ostatnich latach wielokrotnie stawali na najwyższym podium.  W 2010 roku Formacja Shock Dance Kids wystąpiła w programie „Mam Talent” emitowanym przez TVN. Siedem milionów widzów oglądało program, gdzie prowadzący zapowiadali Shock Dance Szczecin, a część zdjęć nagrywana była na Wałach Chrobrego. 

Uroczyste nadanie honorowego tytułu "Ambasador Szczecina" 2010 odbyło się podczas uroczystej sesji Rady Miasta w dniu 5 lipca 2011 r.

Laureaci honorowego tytułu "Ambasador Szczecina" 2012

Statek szkolny Dar Młodzieży - od roku 2009 nosi herb Szczecina na dwóch żaglach znajdujących się na maszcie szczecińskim. Herb na żaglach jest doskonale widoczny na morzu, a w porcie szczecińskim Komendant stawia każdorazowo te dwa żagle. Herb Szczecina został zaprezentowany mieszkańcom podczas pokazu stawiania żagli, który odbył się w trakcie Dni Morza - Sail Szczecin 2009. Od wielu lat żaglowiec jest stałym gościem na wydarzeniach o charakterze morskim organizowanych przez Miasto Szczecin. W roku 2011 płynęła na nim żeglarska reprezentacja Szczecina na regaty The Tall Ships Races 2011. Żaglowiec ze względu na emocje, które budzi w portach i w sercach ludzkich, jest miejscem spotkań organizowanych przez Prezydenta Miasta Szczecin w portach Europy z kapitanami żaglowców, ambasadorami RP, Polonią. Tak też będzie w tym roku. W Lizbonie "Dar Młodzieży" użyczy swojego pokładu na spotkanie Prezydenta Miasta Szczecin i Prezydentów z miast organizatorów regat The Tall Ships Races 2013 z kapitanami żaglowców. Stoisko promocyjne Miasta Szczecin w portach - organizatorach regat The Tall Ships Races jest każdorazowo organizowane przy burcie "Daru Młodzieży". Żaglowiec był "głównym aktorem" podczas uroczystości objęcia przez Polskę prezydencji w Radzie Unii Europejskiej zorganizowanych w Szczecinie. Logo promocyjne Miasta Szczecin umieszczone jest na elementach oświetleniowych w najważniejszych pomieszczeniach na żaglowcu - w Salonie Kapitańskim i w mesie oficerskiej.

Pan Marcin Matkowski - rozpoczął trenowanie tenisa ziemnego w 1988 roku w Szczecinie. Od 1991 roku z trenerem Sergiejem Sobolewem w klubie SKT, a od 2005 r. w Klubie Tenisowym "Masters" Szczecin. matkowski to wielokrotny mistrz Polski w kategoriach młodzieżówych. W 1999 r. zdobył brązowy medal drużynowych mistrzostw świata juniorów. W 2003 r. rozpoczął kareierę zawodową debilsty. Pan Marcin jest wielokrotnym reprezentantem Polski w Pucharze Davisa w drużynowych mistrzostwach świata. Osiągnął w nich najlepszy bilans w historii Polski. Od 2006 r. figuruje w pierwszej dziesiątce światowego rankingu deblistów. W 2008 r. podczas Igrzysk Olimpijskich w Pekinie wywalczył dobre,  piąte miejsce.W 2010 roku zdobył trzecie miejsce w mistrzostwach świata w Szanghaju. W 2011 roku był finalistą US Open, a także zdobył piąte miejsce na nieoficjalnych mistrzostwach świata w Londynie. Marcin Matkowski na swoim koncie ma 21 finałów turniejów ATP i 11 tytułów.  Regularnie bierze udział w licznych akcjach promujących tenis ziemny i Miasto Szczecin. W tym roku Marcin Matkowski jest jednym z reprezentantów Polski narodowych podczas  XXX Igrzysk Olimpijskich w Londynie.

Uroczyste nadanie honorowego tytuł "Ambasador Szczecina" 2012 odbyło spię podczas uroczystej sesji rady miasta w dniu 5 lipca 2012 r. W imieniu Pana Marcina Matkowskiego wyróznienie odebrali Jego rodzice Pani Jolanta i Pan Zbigniew Matkowscy. Tytuł "Ambasador Szczecina" dla Statku Szkolnego Dar Młodzieży odberali Jego Magnificencja Pan prfo. dr hab. inż. Romuald Cwilewicz - Rektor Akademii Morskiej w Gdyni oraz Jego Magnificencja Pan dr kpt. ż..w. prof. nadzw. AM Stanisław Górski - Prorektor ds. Morskich Akademii Morskiej w Gdyni, która jest właścicielem i armatorem Daru Młodzieży.


Laureaci honorowego tytułu "Ambasador Szczecina" 2013

Stowarzyszenie Zespół Pieśni i Tańca „Szczecinianie”

Z fascynacji folklorem, która towarzyszyła grupie ludzi przez wiele lat, 13 lat temu powstał Zespół Pieśni i Tańca „Szczecinianie”. Łączący to co stare, czyli bogactwo polskiej tradycji oraz młode, czyli ludzi pełnych pasji i niespotykanej energii. Własnym trudem i pracą, ludzie ci sięgnęli do źródeł polskiego folkloru i stworzyli repertuar przedstawiający tańce i pieśni różnych regionów Polski. Z własnych funduszy zakupili pierwsze stroje. Na przestrzeni dekady, zespół skupiający początkowo kilkoro tancerzy, rozrósł się i dziś angażuje w swoją działalność blisko dwustu artystów, podzielonych na różne grupy wiekowe. Dyrektorem artystycznym zespołu jest Ewa Ott-Kamińska (choreograf i instruktor).

W repertuarze Zespołu zobaczyć można m.in. tańce kaszubskie, krakowskie, rzeszowskie, łowickie, lubelskie, spiskie, pasterskie, żywieckie, rybackie, śląskie, morskie oraz narodowe. Zespół  bierze udział w koncertach charytatywnych i promujących miasto Szczecin, województwo i region w kraju i za granicą. Od 2007 roku Zespół Pieśni i Tańca „Szczecinianie” jest organizatorem cyklicznych koncertów pod nazwą „W podróży do źródeł”, którego celem jest pokazanie własnych korzeni kulturowych.

Wielokrotnie zdobywał nagrody i wyróżnienia w festiwalach folklorystycznych, m.in. w: Rodby (Dania), Międzynarodowy Festiwal Folkloru Dni Kultury Kaszubskiej w Brusach. Na wniosek Polskiej Sekcji CIOFF (Międzynarodowa Rada Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej) „Szczecinianie” zostali wybrani spośród wszystkich polskich zespołów do reprezentowania Polski w Tygodniu Kultury Beskidzkiej w 2011 roku, gdzie Ewa Ott-Kamińska wraz z Zespołem otrzymali wyróżnienie wręczone przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. W roku bieżącym Zespół otrzymał od Ministra Edukacji Narodowej Katarzyny Hall zaszczytny tytuł „MIEJSCE ODKRYWANIA TALENTÓW”.

Dar Szczecina

Jacht Dar Szczecina zbudowany został w 1969 roku, w  stoczni im. Leonida Teligi w Szczecinie. Od tego czasu jest flagowym jachtem naszego miasta, mając za sobą wspaniałe transatlantyckie rejsy, m.in. z udziałem w Operacjach Żagiel i innych regatach. Od 2004 r. aktywnie uczestniczy i zwycięża w słynnych międzynarodowych regatach The Tall Ships Races. Stałym opiekunem jachtu jest – kapitan Jerzy Szwoch.

Na jego pokładzie nieprzerwanie od 1995 roku, realizowane są pełnomorskie rejsy szkoleniowe z młodzieżą i nauczycielami z placówek oświatowych ze Szczecina, a także z naszego województwa, uczestniczących w Programie Edukacji Morskiej (obecnym Szczecińskim Programie Edukacji Wodnej i Żeglarskiej). Po kilkakrotnych remontach, połączonych ze stałą modernizacją wyposażenia nawigacyjnego, jacht nadaje się zarówno do szkolenia młodzieży w krótkich rejsach bałtyckich, jak i do dalekich, oceanicznych wypraw, zapewniając szybką i bezpieczną żeglugę.

Klasyczna sylwetka jachtu, z kolejnymi jej modyfikacjami związanymi ze zmianami armatorów, a także mahoniowy kadłub i tekowy pokład czynią dziś z Daru Szczecina jacht zaliczany do oldtimerów, budzący zachwyt w wielu portach, które odwiedza. Stanowi on jedną z najpiękniejszych wizytówek naszego miasta, będąc jego Morskim Ambasadorem na całym świecie.

Laureaci honorowego tytułu "Ambasador Szczecina" 2014 

Piotr Banach - (ur.5.03.1965r. w Szczecinie) muzyk,kompozytoriproducent muzyczny. Jedna z najważniejszych postaci muzycznego Szczecina.

Pierwszym zespołem, w którym artysta grał na perkusji, i z którym dał pierwszy koncert była formacja Paragraf 4. Kolejnym zespołem Piotra Banacha był Kryterium, z którym zagrał w 1985 roku we Wrocławiu na „Ogólnopolskim młodzieżowym przeglądzie piosenki". Również w 1985 roku Piotr Banach wraz z Kryterium wystąpił na festiwalu w Jarocinie. Grupa zagrała koncert na scenie reggae, wystąpiła również na festiwalu Róbrege w Warszawie. Na początku 1986 roku band podzielił się na dwa zespoły - Kryterium i Grass. Piotr Banach został perkusistą tego drugiego. Debiutem nowo powstałej formacji był występ na Marlejkach w Warszawie. Zainteresowania muzyczne Piotra Banacha były różnorodne: z zespołem Grass grał reggae, a z grupą Kumander punk rocka.

W Szczecinie próby tej drugiej formacji odbywały się w klubie Pinokio, w którym po raz pierwszy, na początku 1987 roku Piotr Banach usłyszał zespół Kolaboranci. Występował z nimi jako perkusista przez ponad dwa lata. Po nagraniu pierwszej płyty, w roku 1990 opuścił zespół. Jesienią 1991 roku jego nowy zespół Dum Dum wygrał eliminacje do francuskiego festiwalu "Le Printemps De Bourges" i jako jedyny reprezentował Polskę.

W 1992 roku Dum Dum nagrał materiał na debiutancką płytę. Piotr Banach został liderem kolejnego zespołu-Hej, którego wokalistką została Katarzyna Nosowska. Był autorem licznych przebojów debiutanckiego Albumu "Fire", który rozszedł się w ponad 200-tysięcznym nakładzie. Płyta przyniosła pierwsze, wielkie przeboje zespołu, takie jak "Zazdrość", "Teksański", "Dreams" czy "Moja i twoja nadzieja". Przy współudziale stacji muzycznej MTV, został zorganizowany koncert w katowickim Spodku, podczas którego zarejestrowano materiał na następny album - "Live!".

Kolejny longplay, o enigmatycznym tytule "?", zapowiadały przebojowe utwory "Anioł", "List", "Prawda". Zespół nagrał jeszcze materiał "Karma" oraz "Hey". W połowie roku 1999 roku Banach zdecydował się opuścić grupę. Również w 1999 roku wydana została, utrzymana w klimacie reggae, pierwsza płyta sygnowana Banach&Indios Bravos - "Part One". Po odejściu z Hey i wydaniu pierwszej płyty Indios Bravos, muzyk odsunął się od show-biznesu, i oddał swojej wielkiej pasji - podróżom. Mieszkał w Paryżu, w Grecji, odwiedził również Japonię, z którą łączy artystę fascynacja sztukami walki.

Od roku 2002 grupa Banacha - Indios Bravos stała się regularnym koncertowym zespołem. 24 października 2005 roku został wydany solowy, w pełni autorski, utrzymany w rytmach reggae album Piotra Banacha zatytułowany "Wu-wei". Przyniósł takie przeboje, jak "Jego/Jej piosenka o miłości", czy "Kamyk". Obecnie jako lider szczecińskiego zespołu Indios Bravos w licznych wywiadach podkreśla swoje pochodzenie i przywiązanie do  rodzinnego miasta. W planach ma wydanie solowego albumu z okazji swoich 50-tych urodzin.

Chór Akademicki im. prof. Jana Szyrockiego ZUT

Chór Akademicki im. Profesora Jana Szyrockiego ZUT w Szczecin (wcześniej Chór Politechniki Szczecińskiej) istnieje nieprzerwanie od ponad 60 lat. Szczególne miejsce, jakie zajmuje Chór na kulturalnej mapie Szczecina, zbudowane jest na dziesięcioleciach pracy artystycznej profesora Jana Szyrockiego. Pod batutą swojego założyciela Chór funkcjonował przeszło pięćdziesiąt lat. To równieżz osobą profesora związane są narodzinyi rozwój szczecińskiego środowiska muzycznego. Szczeciński Chór Chłopięcy „Słowiki”. „Collegium Maiorum”, „Festiwal Pieśni Chóralnej w Międzyzdrojach”, międzynarodowa akademia chóralna „In Terra Pax” – to tylko niektóre z inicjatyw, których powstanie patronował Jan Szyrocki. W 2006 roku funkcję Dyrektora Artystycznego i Dyrygenta po zmarłym profesorze Szyrockim przejął jego uczeń Szymon Wyrzykowski. Ten legitymujący się dyplomami Akademii Muzycznej w Poznaniu i Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawiedyrygentzagwarantował utrzymanie wysokiego poziomu artystycznego. Pod jego batutą w 2007 roku zespół zdobył ex quo I miejsce na XVI Międzynarodowym Konkursie Chóralnym w Trnavie na Słowacji, natomiast w 2008 roku otrzymał dwukrotnie najwyższe laury na dwóch konkursach chóralnych w Rybniku i Szamotułach.

Lista dokonań zespołu, tak w wymiarze ilościowym jak i jakościowym, prezentuje się doprawdy imponująco. Za przykład posłużą wybrane osiągnięcia z ostatnichlat: zdobycie wszystkich głównych nagród, w tym Grand Prix, na XXIV Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Religijnej im. ks. Stanisława Ormińskiego, koncert inaugurujący Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Sacrum Non Profanum z utworem „Powiało na mnie morze snów” Krzysztofa Pendereckiego, przypomnienie szczecińskiej publiczności po 15 latach African Sanctus Davida Fanshave’a, regularna współpraca z Filharmonią Szczecińską, suita koncertowa Porty &Bess z okazji jubileuszu istnienia Baltic Neopolis Orchestra, wydanie płyty Ego Sapientia z muzyką Marka Jasińskiego, trasy koncertowe po Hiszpanii, Norwegii, Szwecji i Ukrainie, nagrodzone owacjami na stojąco koncerty w Filharmonii Narodowej w Warszawie, Filharmonii Gorzowskiej czy też Filharmonii Neubranderburskiej, jako jedyny chór w Polsce CHAPS wyróżniono w programie „Kompozytor-rezydent” Instytutu Muzyki i Tańca.

Chór Akademicki im. Profesora Jana Szyrockiego ZUT aktywnie uczestniczy w życiu Szczecina,na stałe wpisał w nie misteria kolędowe i pasyjne w Bazylice św. Jakuba, koncerty w Filharmonii Szczecińskiej i występy uświetniające najważniejsze wydarzenia kulturalne.