O Prezydencie Miasta Szczecin


Zdjęcie prezydenta Szczecina Piotra KrzystkaPiotr Krzystek - radca prawny, manager, absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Urodził się 5 lutego 1973 roku, swoje życie związał ze Szczecinem, a karierę zawodową ze służbą publiczną.
Pracę w administracji rozpoczął od stanowiska podinspektora w Urzędzie Miejskim w Szczecinie w roku 1998. Następnie, od maja 1998 do 31 grudnia 1998 roku, był zastępcą Dyrektora Wydziału Zdrowia Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie.

Od 1 stycznia 1999 do 31 marca 2002 był Dyrektorem Generalnym Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego. Przewodził zespołowi wdrażającemu reformę administracyjną na terenie województwa zachodniopomorskiego. Przyczynił się do uzyskania przez Urząd Wojewódzki wyróżnienia w prestiżowym konkursie "Najbardziej Przyjazny Urząd Administracji Rządowej w roku 2001 r."

Koordynował również prace związane z Programem Rozwoju Instytucjonalnego w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim. Od marca 2002 r. prowadził kancelarię radcy prawnego. Uczestniczył w szkoleniach w służbie cywilnej. Jest absolwentem Studium Zarządzania Strategicznego dla Dyrektorów Generalnych Urzędów. Złożył z wynikiem pozytywnym egzamin na członka rad nadzorczych spółek Skarbu Państwa. W latach 2002-2004 pełnił funkcję Zastępcy Prezydenta Miasta Szczecin, odpowiedzialnego za sprawy związane z polityką mieszkaniową oraz gospodarowaniem mieniem komunalnym (odpowiedzialnym za gospodarkę nieruchomościami, mieszkalnictwo i administrację budowlaną). Od roku 2004 prowadził własną działalność gospodarczą - kancelarię radcy prawnego.

26 listopada 2006 r. w drugiej turze wyborów samorządowych, głosami ponad 74 tys. mieszkańców, został wybrany na urząd Prezydenta Miasta Szczecin.  W 2010 po wygranej w wyborach samorządowych ponownie złożył przysięgę. Głos na Piotra Krzystka oddało wtedy blisko 50 tys. mieszkańców. W 2014 roku objął urząd Prezydenta Szczecina na trzecią kadencję.

Jest inicjatorem wielu miastotwórczych przedsięwzięć.  Uruchomił proces projektowania i wdrażania długoterminowej strategii zarządzani marką miasta Szczecin Floating Garden 2050, a także zakrojony na niespotkaną dotychczas skalę, trzyletni proces konsultacji społecznych programu Szczecin 2020, zawierającego kierunki rozwojowe miasta w perspektywie finansowej UE 2014 – 2020. 

W trakcie jego kadencji Szczecin częściej i mocniej zwraca się w kierunku morza. Miasto kilkukrotnie było gospodarzem największej plenerowej imprezy o charakterze morskim – finałów regat The Tall Ships Races. W ich trakcie, w sercu miasta, przy zabytkowych Wałach Chrobrego cumowały dziesiątki największych i najpiękniejszych żaglowców świata. Podczas prezydentury Piotra Krzystka port Szczecin jest na stałe wpisany w mapę TSR, a szczecińska żeglarska młodzież coraz liczniej bierze udział w regatach, wielokrotnie zdobywając najwyższe trofea.

Piotr Krzystek realizuje ambitny program inwestycyjny. Od 2006 roku miasto zmienia swoje oblicze. Znaczącej poprawie uległa infrastruktura drogowa, po Szczecinie kursują nowoczesne tramwaje i autobusy, przybyło kilkadziesiąt kilometrów dróg  rowerowych, wielką popularnością cieszy się Bike_S – szczeciński rower miejski, wdrożony dzięki mieszkańcom, jako zwycięski projekt budżetu partycypacyjnego, który stworzył prezydent miasta. Szczecin szczyci się nową siedzibą Filharmonii Szczecińskiej, która zbiera najwyższe noty w prestiżowych konkursach architektonicznych, W trakcie drugiej kadencji Piotra Krzystka oddano do użytku  halą widowiskowo-sportową Azoty Arena, na którą mieszkańcy miasta czekali kilkadziesiąt lat. Infrastrukturę sportową uzupełnia olimpijska pływalnia Floating Arena będącą miejscem rozgrywania wielu prestiżowych zawodów pływackich, w tym Mistrzostw Europy Seniorów. Wielką atrakcją okazały się odnowione  bulwary nad Odrą, będące  efektem konsekwentnych działań miasta służących przybliżeniu Szczecina ku wodzie i wyeksponowaniu jego unikalnych walorów. Powstają osiedlowe centra sportowe i nowoczesne boiska, swoje inwestycje realizują także Rady Osiedli, które z inicjatywy Prezydenta Szczecina dysponują określonym budżetem na lokalne działania. Dzięki temu w Szczecinie przybyło placów zabaw, siłowni pod chmurką, szlaków spacerowych, odnowiono dziesiątki skwerów i setki kilometrów chodników.

Od podstaw, we współpracy z lokalnymi przedsiębiorcami, stworzył w Szczecinie nowy segment gospodarki – nowoczesne usługi wsparcia biznesu BPO i ICT, a także specjalne strefy ekonomiczne. W strategii rozwojowej miasta  postawił na wsparcie branży morskiej i logistycznej. To m.in. dzięki stałej współpracy, stworzeniu systemu preferencyjnych warunków dla inwestorów, rozbudowie infrastruktury technicznej oraz dostępowi do wykwalifikowanej kadry, przedsiębiorcy chętniej wybierają Szczecin na centra swoich usług, a miasto zyskało kilkaset tysięcy metrów kwadratowych najnowocześniejszych powierzchni biurowych. W realizacji są kolejne inwestycje.
Piotr Krzystek jest zaangażowany w działalność Unii Metropolii Polskich, pełni funkcję sekretarza Zarządu, jest także Przewodniczącym Stowarzyszenia Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego.
Prywatnie Piotr Krzystek ceni sobie życie rodzinne,  wolne chwile spędza na kortach tenisowych, a w sezonie żegluje.  Jest żonaty, ma troje dzieci.

Więcej:
www: http://krzystek.pl/
FB:  https://www.facebook.com/PrezydentSzczecina/
Kalendarz prezydenta: http://www.szczecin.pl/UMSzczecinSwiat/chapter_59009.asp
Kontakt: http://bip.um.szczecin.pl/UMSzczecinBIP/chapter_50075.asp
e-mail: prezydent@um.szczecin.pl